In 2024 kochten we het perceel Udenhout. In dit jaar hebben we een 0-meting uitgevoerd. Vanaf dit jaar zetten we de monitoring voort. Zo kunnen we goed zien of onze aanpak op dit perceel werkt. In dit artikel vertellen we meer over hoe we de monitoring aanpakken.
Regenwormen
We tellen twee keer per jaar volgens de standaardmethode op 7 monsterpunten wormen. In de nulmeting is de basismethode gehanteerd; vanaf dit jaar ‘basis +’ en zo mogelijk ‘ basis ++’.
Spinnen
Enkele entomologen monitoren de bodemfauna. Zij inventariseren het bijzonder alle insectengroepen en spinnen met potvallen. Op vier stukjes grond (plots) met 5 potvallen. Deze worden in de lente en in de zomer maandelijks 4 dagen ingezet. De eerste keer deden zij dit in 2024. Deze vorm van inventariseren wordt om de 2 a 3 4 jaar herhaald.
Vogels
Voor de 0-meting maakten we gebruik van de broedvogelmonitoring van IVN-Oisterwijk. Deze afdeling heeft in een groot deel van natuurgebied De Brand en omgeving deze telling in 2023 en 2024 uitgevoerd: BMP-telling/ Basis++. Perceel Udenhout ligt in dit gebied. Vanaf 2025 inventariseren we op perceel Udenhout maandelijks. Min of meer volgens de basis + methode. Via een rondgang over het perceel worden alle vogels geteld. Het perceel is niet alleen van belang voor broedvogels, maar met name ook voor doortrekkers en wintergasten na de broedperiode ( o.a. de wintervoedselranden).
Bestuivers
Vanaf 2024 worden jaarlijks de bestuivers: dagvlinders, dagactieve nachtvlinders en hommels) volgens de ‘basis +’ methode geïnventariseerd.
De insectenfauna: met name vliegende insecten en sprinkhanen worden door een ervaren entomoloog op een 4- tal plots geïnventariseerd. Dit gebeurt door het slepen met een vlindernet waarin de insecten worden gevangen en geteld. Dit doen we in de lente en in de zomer. De eerste keer gebeurde dit in 2024. Deze inventarisatie herhalen we om de 2 a 3 jaar.
Planten
Vaatplanten zoals mossen en varens worden jaarlijks vanaf 2024, min of meer volgens de ‘basis +’ methode geïnventariseerd. Niet alleen van de akker- en graslandpercelen, maar met name ook van andere biotopen binnen het perceel. Dit zijn de onverharde paden, akkerranden, slootkanten/ greppels, struwelen/ hagen en knotboomrijen. Hier noteren we alle vaatplantsoorten.
De blad en levermossen zijn in 2024 geinventariseerd op perceel Udenhout en op het aangrenzende ( ingesloten ) bosperceel. Deze inventarisatie herhalen we om de 2-3 jaar.
Zoogdieren
We monitoren de zoogdieren niet systematisch. Dat is geen onderdeel van de protocollen die Land van Ons heeft opgesteld. Uiteraard zien we wel diverse dieren op ons perceel of sporen van hun aanwezigheid. Zo is ons perceel foerageer- en verblijfsgebied voor de ree, haas en mol. De das heeft zijn/haar burcht in de directe omgeving en gebruikt ons perceel ook om te foerageren.